Transport ponadgabarytowy – ZTE
Twoje potrzeby, nasza pasja

Jak zorganizować transport zbiornika – transport ponadgabarytowy?

22 grudnia 2022

Transport zbiorników stanowi nie lada wyzwanie, jest to ciężkie zadanie zarówno pod względem technicznym, jak i logistycznym. W jaki sposób można zorganizować transport zbiornika z punktu A do B? Na co zwrócić w trakcie przygotowań, aby przewóz przebiegł sprawnie i bez żadnych problemów? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Dobór odpowiedniej metody transportu

Organizacja transportu zbiorników wymaga od osoby odpowiedzialnej za tę czynność, wzięcia pod uwagę wielu kwestii. Organizator musi zastanowić się nie tylko nad logistyką – planem i pilotażem trasy czy tym, jak zdemontować zbiornik, jeśli jest on zamocowany na stałe w punkcie startowym – ale też kwestiami związanymi z przepisami prawnymi, odpowiednim sprzętem, zatrudnieniem doświadczonych pracowników oraz innymi uwarunkowaniami.

Jak widzisz, transport zbiorników wymaga kompleksowego podejścia. Próbując zorganizować przewóz na własną rękę, możemy stanąć w punkcie, w którym zetkniemy się ze ścianą albo popełnimy masę niepotrzebnych błędów. Możesz uniknąć tych wszystkich trudności, kontaktując się z profesjonalną, zewnętrzną firmą, która specjalizuje się w tego typu transportach.

A jaką metodę wybrać? Sprawdzonym, a zarazem najpopularniejszym pomysłem, jest transport ponadgabarytowy. To rodzaj przewozu, który pozwalać przewieźć ładunki przekraczające standardowe wymiary bądź wagę, która jest określona przez krajowe i międzynarodowe przepisy prawa drogowego i o drogach publicznych. A do tej kategorii towarów zdecydowanie należą zbiorniki.

Niezbędne pozwolenia

Transport ładunków ponadgabarytowych jest mocno związanym ze spełnieniem ograniczeń prawnych, które nakładają przepisy krajowe i międzynarodowe. Takim ograniczeniem są między innymi zezwolenia – uzyskanie ich od różnych podmiotów jest koniecznością, bez której nie zorganizujesz transportu.

Ważna jest także eskorta. W niektórych przypadkach trzeba czasowo zamknąć drogę albo zmienić organizację ruchu, a to również związane jest z uzyskaniem odpowiednich zezwoleń.

Oprócz tego musisz zadbać też o przepisy BHP, transport na każdym etapie powinien odbywać się w zgodzie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Znaczenie ma również zawartość zbiornika – kroki, które musisz podjąć, mogą się różnić w zależności od tego, czy chcesz przewieźć zbiornik z materiałem, czy bez zawartości.

Puste zbiorniki albo takie, które są wypełnione nieszkodliwymi materiałami sypkimi i płynnymi, podlegają przepisom z Ustawy o ruchu drogowym.

Jeżeli przewozisz paliwo, substancje łatwopalne lub inne materiały, które są uznawane za niebezpieczne, wtedy musisz trzymać się regulacjom z Ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych albo przepisów z międzynarodowej konwencji ADR.

Pomoc profesjonalnej firmy

Transport zbiorników, które zaliczają się do kategorii ładunków ponadgabarytowych, wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń dźwignicowych, wózków jezdniowych lub specjalnych samochodów ciężarowych przeznaczonych do transportu wielkogabarytowego. Taki sprzęt musi być wyposażony w dodatkowe usprawnienia, do których zaliczają się m.in. żurawie albo elementy zabezpieczające ładunki na pace przed przesuwaniem.

W wielu przypadkach niezbędne jest także zorganizowanie eksporty, a spełnienie tego wymogu nierzadko wymaga specjalistycznej wiedzy.

Aby transport zbiorników, który należy do skomplikowanych i wieloaspektowych przedsięwzięć, przeszedł bez problemu, warto skontaktować się z profesjonalną firmą oferującą usługi z zakresu transportu ponadnormatywnego. Drogowy transport ponadgabarytowy powinien być zorganizowany przez kompetentnych pracowników, którzy na potwierdzenie swoich kwalifikacji i umiejętności mają ukończone kursy i szkolenia.

W ZTE możesz liczyć na profesjonalną pomoc. Mamy doświadczony i wykwalifikowany zespół, który ma na koncie wiele udanych zleceń, w tym także tych z kategorii transportu ponadnormatywnego zbiorników.

Masz pytania albo chcesz poznać szczegóły naszej oferty? Zachęcamy do kontaktu.

już 33 lat

Historia

Historia 20142015 r.

Spółka ZTE w chwili obecnej posiada 62 ciągniki i 67 naczep do przewozu nietypowych ładunków.


Historia 20092009 r.

Nawiązanie bliższej współpracy z wiodącym producentem specjalistycznych naczep firmą Faymonville.


Historia 20052005 r.

Pierwszy certyfikat BVQi Systemu Zarządzania wg normy ISO 9001:2000.


Historia 20001998-2005 r.

Okres zakupów nowego sprzętu i ugruntowanie pozycji na rynku usług transportu ponadgabarytowego.


Historia 19981998 r.

Zakup nieruchomości po byłej kopalni "Michał" w Siemianowicach Śląskich i poddanie jej rewitalizacji.


Historia 19961996 r.

Zakup spółki ZTE Katowice i przyłączenie jej do spółki Gola. Od tego momentu firma zmienia nazwę z Gola na ZTE Katowice Sp. z o.o.


Historia 19901990 r.

Początek działalności na rynku przewozów ponadgabarytowych pod spółką GOLA Sp. z o.o.

Zapytaj o ofertę