Jak transportować ładunki wielkogabarytowe?
Jak transportować ładunki wielkogabarytowe?
Organizacja przewozu towarów ponadgabarytowych jest trudnym przedsięwzięciem. Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego środka transportu wielkogabarytowego oraz zaplanowanie całego procesu logistycznego, zgodnego z wymogami nałożonymi na przewoźnika przez ustawodawcę. Jak zatem transport gabarytowy powinien wyglądać?
Ładunek wielkogabarytowy
Ładunkiem wielkogabarytowym są nazywane towary, których długość, szerokość lub wysokość przekraczają zwykłe wymiary naczepy pojazdu. Chcąc przetransportować je drogą lądową, należy zorganizować transport ponadgabarytowy, zgodnie z zasadami ustanowionymi przez Ministerstwo Transportu i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Transport drogowy ponadgabarytowy
Najbardziej popularną formą przewozu ładunku jest transport drogowy. Wymaga to jednak uzyskania odpowiednich zezwoleń, wydawanych przez organy administracyjne terenów, gdzie takowy transport ma się odbyć. Oprócz dokumentacji, ważną rolę odgrywają w tym przypadku piloci. To oni muszą zabezpieczyć całą drogę na czas przejazdu i ostrzec innych uczestników ruchu o zbliżającym się transporcie ponadnormatywnym. Nie można również zapomnieć o sprawdzeniu infrastruktury drogowej wzdłuż całej trasy, która może wymagać miejscowo dostosowania i przeprowadzenia zmian czasowych.
Transport rzeczny i morski wielkogabarytowy
Świetną alternatywą dla transportu ponadnormatywnego jest droga rzeczna. Jest to możliwe nie tylko polskimi ale i europejskimi szlakami śródlądowymi. W przypadku transportu rzecznego odbywa się przy użyciu barek i pontonów o szerokiej gamie możliwości ładunkowych. W ten sposób można przetransportować ładunek o łącznej wadze 500t – 1000t. Jest to jednak uzależnione od aktualnego poziomu stanu wody w rzekach. Transport morski daje większe możliwości przestrzenne i może odbywać się na pokładzie lub przy użyciu naczep kontenerowych Roro Mafi Trailers.
Transport kolejowy ponadnormatywny
Transport kolejowy jest świetnym rozwiązaniem w przypadku chęci przewozu większej ilości ładunku o sporych gabarytach, w jednej jednostce transportowej. Możliwość jego przemieszczenia w jednym czasie to zazwyczaj ogromna korzyść ekonomiczna w odniesieniu do transportu samochodowego. Są jednak ograniczenia w wielkości pojedynczego ładunku. Jego długość nie może przekroczyć 120m, szerokość 4m, wysokość 4m a waga 500t. Decydując się na transport kolejowy ponadgabarytowy należy również pamiętać o ograniczeniach wynikających z infrastruktury kolejowej i brak możliwości przewiezienia ładunku bezpośrednio do miejsca docelowego. Wiąże się to z koniecznością zorganizowania przeładunku towaru z platformy kolejowej na samochody.
Transport lotniczy wielkogabarytowy
W ostatnim czasie transport lotniczy cieszy się rosnącym zainteresowaniem, dlatego coraz więcej firm włącza go do wachlarza swoich usług. Jest to droższe rozwiązanie od transportu drogowego, kolejowego czy morskiego, jednak czas przewozu jest zdecydowanie krótszy. Jest to szczególnie istotne przy transporcie międzynarodowym. Podobnie jak w przypadku transportu kolejowego tak i tutaj są ograniczenia gabarytowe:
- 43 m długości, 6,4 m szerokości, 4,4 m wysokości, 250 t wagi (Samolot AN 225);
- 49 m długości, 3,17 m szerokości, 3,04 m wysokości, 111 t wagi (Samolot Boeing 747 cargo);
- 36,50 m długości, 6,4 m szerokości, 4,4 m wysokości, 110 t wagi (Samolot AN 124).
Ponadto należy pamiętać, że taką usługę należy zamawiać ze sporym wyprzedzeniem czasowym ze względu na ograniczoną ilość przewoźników.
Wybór firmy transportowej
Chcąc zorganizować transport wielkogabarytowy, najlepiej zwrócić się z tym do firmy transportowej. Pracujący tam specjaliści z wielkim doświadczeniem dobiorą odpowiedni środek transportu i zorganizują przewóz zgodnie z obowiązującymi przepisami i instrukcjami. Zaplanują trasę tak, aby transport ładunku odbył się bezpiecznie z punktu A do punktu B w możliwie jak najkrótszym czasie.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług obejmujących transport gabarytowy.