Transport ponadgabarytowy – ZTE
Twoje potrzeby, nasza pasja

Jak zorganizować transport ponadgabarytowy drogą morską?

29 czerwca 2023

Transport morski odgrywa kluczową rolę w branży transportowej i gospodarce narodowej. Rozwój transportu morskiego ponadnormatywnego jest wynikiem wielu korzyści. Warto wymienić przede wszystkim aspekty ekonomiczne, ekologiczne i prawne. Jak zorganizować tego typu transport? Jakie są ograniczenia? Na co zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury!

Zalety transportu drogą morską

Transport ponadgabarytowy morski, ze względu na swoją specyfikę, różni się od innych form transportu np. drogowego, kolejowego lub lotniczego. Procedury i przepisy prawne związane z tym rodzajem transportu wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. To właśnie dlatego organizacja przewozu oraz wybór odpowiedniego kontenera morskiego powinny być powierzone ekspertom. Zanim jednak zlecisz transport morski takich ładunków to dobrze jest wiedzieć, dlaczego przewóz tą drogą to tak korzystne rozwiązanie.

Na wstępie warto podkreślić, że koszty organizacji takiego transportu są relatywnie niskie. Ponadto transport morski jest często bardziej ekonomiczny niż inne formy transportu, zwłaszcza w przypadku przewozu dużych ilości towarów na długie odległości. Dzieje się tak ze względu na większą pojemność statków i niższe koszty paliwa w porównaniu do innych środków transportu.

Transport morski jest też bardziej ekologiczny niż inne formy transportu, ponieważ generuje mniejszą ilość emisji dwutlenku węgla na jednostkę przewożonego ładunku. Duże statki morskie wykorzystują mniejszą ilość paliwa w przeliczeniu na jednostkę przewiezionego towaru, co istotnie przyczynia się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.

Jedną z najważniejszych i najistotniejszych korzyści jest także bezpieczeństwo. Ryzyko wypadków losowych jest mniejsze w porównaniu do innych form transportu. Wysokie standardy bezpieczeństwa, procedury i regulacje, które są obowiązkowe w transporcie morskim, przyczyniają się do minimalizacji zarówno ryzyka, jak i ewentualnych uszkodzeń towarów.

Na koniec warto wspomnieć również o szerokim zakresie przewożonych towarów. Transport morski umożliwia przewóz m.in. towarów masowych, kontenerów, ładunków ponadgabarytowych i innych. Duże statki morskie mają odpowiednie udogodnienia i możliwości, aby przewozić różne rodzaje towarów, co czyni transport drogą morską wszechstronnym i elastycznym.

Ograniczenia

Nie oznacza to jednak, że transport morski, w tym transport ponadnormatywny, jest wolny od ograniczeń. Przede wszystkim tego typu transport jest często wolniejszy niż inne formy, zwłaszcza w porównaniu do transportu lotniczego. Statki morskie poruszają się zazwyczaj z mniejszą prędkością, a czas podróży może być wydłużony ze względu na konieczność odwiedzenia wielu portów podczas trasy. Z tego powodu to rozwiązanie może być mniej odpowiednie w przypadku pilnych dostaw.

Przewozy morskie są też w dużej mierze uzależnione od warunków pogodowych. Silne fale lub burze mogą wpływać na opóźnienia, zmiany w trasie czy nawet prowadzić do niebezpiecznych sytuacji dla statków i ładunków. Ekstremalne warunki atmosferyczne mogą ograniczać możliwość przewozu towarów drogą morską.

Nie można też nie wspomnieć o ograniczeniach w dostępności niektórych miejsc (przede wszystkim dla statków o większych rozmiarach), zwłaszcza wewnątrz lądów lub wzdłuż krótkich rzek. Ograniczenia w głębokościach akwenów, wąskie kanały lub mosty mogą utrudniać lub nawet uniemożliwiać przeprowadzenie transportu morskiego.

Transport ponadnormatywny morski - najważniejsze informacje

Ze względu na unikalne cechy transportu ponadnormatywnego drogą morską, każdy przewóz wymaga zastosowania dedykowanych procedur i zasad organizacji. Optymalizacja poszczególnych etapów pracy jest kluczowa dla niezawodnego i bezpiecznego przeprowadzenia transportu morskiego.

Koszt i czas realizacji zlecenia w transporcie morskim zależą od różnych czynników m.in.: punktu docelowego i zasięgu zlecenia, zakresu usług podstawowych i dodatkowych (np. magazynowanie, przeładunki, prace sztauerskie itp.), zakresu formalności, rodzaju kontenera morskiego, kosztu ubezpieczenia, wymiarów i wagi przewożonego ładunku oraz stopnia skomplikowania całej organizacji transportu. Podczas indywidualnych konsultacji z klientem szczegółowo omawiane są powyższe czynniki, a na ich podstawie przygotowywany jest kosztorys uwzględniający wszystkie istotne elementy przewozu morskiego.

By sprostać oczekiwaniom klientów, firma ZTE oferuje przewóz ładunków ponadgabarytowych drogą morską. Zapewniamy kompleksowe i zintegrowane rozwiązania transportowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb naszych klientów. Zapraszamy do współpracy!

już 34 lat

Historia

Historia 20142015 r.

Spółka ZTE w chwili obecnej posiada 62 ciągniki i 67 naczep do przewozu nietypowych ładunków.


Historia 20092009 r.

Nawiązanie bliższej współpracy z wiodącym producentem specjalistycznych naczep firmą Faymonville.


Historia 20052005 r.

Pierwszy certyfikat BVQi Systemu Zarządzania wg normy ISO 9001:2000.


Historia 20001998-2005 r.

Okres zakupów nowego sprzętu i ugruntowanie pozycji na rynku usług transportu ponadgabarytowego.


Historia 19981998 r.

Zakup nieruchomości po byłej kopalni "Michał" w Siemianowicach Śląskich i poddanie jej rewitalizacji.


Historia 19961996 r.

Zakup spółki ZTE Katowice i przyłączenie jej do spółki Gola. Od tego momentu firma zmienia nazwę z Gola na ZTE Katowice Sp. z o.o.


Historia 19901990 r.

Początek działalności na rynku przewozów ponadgabarytowych pod spółką GOLA Sp. z o.o.

Zapytaj o ofertę