Transport ponadgabarytowy – ZTE
Twoje potrzeby, nasza pasja

Kiedy transport lotniczy jest opłacalny?

6 lutego 2023

Transport lotniczy od lat nazywany jest przyszłością logistyki i bez dwóch zdań jest to słuszny osąd. Bo więcej, ta forma przewozu towarów stale zyskuje na popularności i dziś coraz większa liczba osób decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Jest to dobry moment by poznać mocne i słabe strony transportu lotniczego oraz dowiedzieć się, w jakich sytuacjach jest on najbardziej opłacalny. Zapraszamy do lektury!

Zalety transportu lotniczego

Transport lotniczy, w tym także transport lotniczy ponadnormatywny to autentyczna rewolucja, zwłaszcza w przypadku przewożenia dóbr na ogromne odległości. Mowa tu przede wszystkim i transporcie między różnymi kontynentami. Taki transport gwarantuje zdecydowanie krótszy czas potrzebny na relokację danego ładunku niż inne rodzaje. Niegdyś jedyną możliwością transportu ładunku np. z Europy do Ameryki Centralnej lub Ameryki Południowej była droga morska. Było to niezwykle czasochłonne zadanie i dopiero wykorzystanie maszyn lotniczych umożliwiło szybszy przewóz na tych odcinkach.

Wśród zalet transportu lotniczego należy podkreślić także jego bezpieczeństwo. Według statystyk jest to najbezpieczniejszy rodzaj transportu z dostępnych opcji. Wypadki w powietrzu zdarzają się niezwykle rzadko, podczas gdy praktycznie każdego dnia pojawia się w przestrzeni medialnej informacja o epizodach na lądzie. Oczywiście wpływ ma na to przede wszystkim o wiele mniejsza liczba maszyn w powietrzu niż na ziemi, jednak jest to niezaprzeczalny fakt.

Przewaga transportu lotniczego to również dostępność. Być może trudno w to uwierzyć, ale wciąż w wielu miejscach na świecie panuje wykluczenie komunikacyjne. Brak torów kolejowych, dróg oraz innych ciągów to wciąż codzienność dla wielu państw. Wówczas transport lotniczy to jedyne rozwiązanie. Oczywiście brak lotnisk lub właściwej infrastruktury również może stanowić kłopot, jednak może być to o wiele mniejsze utrudnienie niż absolutny brak możliwości dostarczenia ładunków do miejsca docelowego.

Warto podkreślić również wartość transportu ponadgabarytowego drogą powietrzną. Ze względu na swoją specyfikę jest on odpowiedzią na potrzeby współczesnych klientów. Transport tego typu pozwala wyeliminować niepowodzenia, które występują w przypadku typowych i rozpowszechnionych na szeroką skalę form transportu.

Wady transportu lotniczego

Warto wspomnieć też o wadach. Jest to oczywiście o wiele droższy transport niż inne rodzaje przewozu długodystansowego. Ma na to wpływ nie tylko liczba kilometrów, którą za każdym razem musi pokonać maszyna, ale również indywidualnego przelicznika objętości do masy. Wartości te prezentują się następująco: 1 m3 odpowiada aż 167 kg. Co to znaczy? Transport lotniczy przesyłki o danej objętości i wadze np. 15 kg będzie kosztował tyle samo, co przewóz dokładnie takiego samego ładunku co do wielkości o masie np. 120 kg.

Wśród słabych stron na pewno należy wymienić również wysoką zależność transportu lotniczego od zmieniających się warunków atmosferycznych. Wybierając ten typ transportu, należy mieć na uwadze, że lot może być opóźniony lub kompletnie odwołany, co będzie miało wpływ na czas, w którym ładunek dotrze do miejsca docelowego. Mowa tu m.in. o chwilowych opadach, burzach śnieżnych lub nawet erupcjach wulkanów (choć nie jest to powszechne).

Lotniczy transport ponadgabarytowy - kiedy jest najbardziej opłacalny?

Aktualnie drogą lotniczą można przewozić ładunki o maksymalnych gabarytach:

  • 43 m długości, 6,4 m szerokości, 4,4 m wysokości, 250 t wagi,
  • 49 m długości, 3,17 m szerokości, 3,04 m wysokości, 111 t wagi,
  • 36,50 m długości, 6,4 m szerokości, 4,4 m wysokości, 110 t wagi.

Są to odpowiednio samoloty: AN 225, Boeing 747 cargo oraz AN 124. Co istotne, są to wyłącznie samoloty czarterowe, dlatego też transport lotniczy ponadnormatywny należy zamawiać z wyprzedzeniem. Kiedy zatem transport tego typu jest opłacalny? Przede wszystkim w następujących sytuacjach: gdy transportowane są ładunki o niewielkim ciężarze i objętości, ładunki narażone na uszkodzenia mechaniczne, wystawione na starzenie się lub utratę ważności lub o wysokiej wartości. Pamiętaj, że pracownicy ZTE to profesjonaliści, którzy z pełną odpowiedzialnością dobiorą optymalne formy transportu. Zapraszamy do współpracy!

już 34 lat

Historia

Historia 20142015 r.

Spółka ZTE w chwili obecnej posiada 62 ciągniki i 67 naczep do przewozu nietypowych ładunków.


Historia 20092009 r.

Nawiązanie bliższej współpracy z wiodącym producentem specjalistycznych naczep firmą Faymonville.


Historia 20052005 r.

Pierwszy certyfikat BVQi Systemu Zarządzania wg normy ISO 9001:2000.


Historia 20001998-2005 r.

Okres zakupów nowego sprzętu i ugruntowanie pozycji na rynku usług transportu ponadgabarytowego.


Historia 19981998 r.

Zakup nieruchomości po byłej kopalni "Michał" w Siemianowicach Śląskich i poddanie jej rewitalizacji.


Historia 19961996 r.

Zakup spółki ZTE Katowice i przyłączenie jej do spółki Gola. Od tego momentu firma zmienia nazwę z Gola na ZTE Katowice Sp. z o.o.


Historia 19901990 r.

Początek działalności na rynku przewozów ponadgabarytowych pod spółką GOLA Sp. z o.o.

Zapytaj o ofertę