Transport ponadgabarytowy – ZTE
Twoje potrzeby, nasza pasja

Najbardziej ekologiczne sposoby przewozu towarów ponadgabarytowych

21 września 2023

W dzisiejszych czasach troska o środowisko naturalne staje się priorytetem w wielu dziedzinach, nie inaczej jest w przypadku przewozu towarów ponadgabarytowych. Sprawdź, jakie rodzaje transportu uznawane są za najbardziej ekologiczne. W artykule przedstawimy przyjazne dla środowiska rozwiązania, które cechuje także bezpieczeństwo, jakość i efektywność.

Transport morski i rzeczny

Transport rzeczny i morski to ekologiczne alternatywy dla tradycyjnego transportu lądowego. Wielkie kontenery i gabarytowe ładunki, które wcześniej podróżowały głównie drogą lądową, teraz coraz częściej przewożone są drogą morską lub rzeczną. To efektywny sposób na redukcję emisji dwutlenku węgla, ponieważ statki i barki mają znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż ciężarówki oraz samoloty.

Transport morski, dzięki swoim ogromnym ładownościom, pozwala na przewożenie dużych ilości towarów jednym kursem. W połączeniu z transportem rzecznym tworzy potężne narzędzie logistyki. Wśród zalet nie tylko wymienić można aspekty związane z ekologią i bezpieczeństwem, ale także niskie koszty organizacji przewozu ładunków (wliczając w to koszty zewnętrzne), daleki zasięg, niski współczynnik energochłonności oraz bezpieczeństwo transportu.

Pomimo licznych korzyści, jakie niesie ze sobą transport rzeczny i morski, warto zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń, szczególnie w kontekście przewozu ładunków ponadgabarytowych.

Przede wszystkim wielkość i waga ładunków mogą stanowić wyzwanie dla transportu wodnego. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy dużych i ciężkich towarach, może on być ograniczony przez dopuszczalne wymiary i wagi łodzi oraz obecność przeszkód w rzekach, takich jak mosty czy kanały.

Transport rzeczny jest również uzależniony od warunków pogodowych. Wysokie fale, susze czy powodzie mogą wpłynąć na żeglowność rzek, co z kolei może wprowadzić utrudnienia lub opóźnienia w przewozie ładunków.

Kolejną przeszkodą są bariery geograficzne. Niektóre regiony mogą być trudno dostępne za pomocą rzek z powodu braku odpowiedniej infrastruktury lub występowania naturalnych barier.

Jednak mimo tych ograniczeń, transport rzeczny nadal pozostaje atrakcyjną opcją dla wielu rodzajów ładunków, zwłaszcza gdy zachodzi potrzeba przemieszczenia dużej ilości towarów na znaczne odległości. Ważne jest, aby w odpowiedni sposób zaplanować i dostosować proces transportu rzecznego do specyfiki przewożonych ładunków, co pozwoli wykorzystać wszystkie korzyści tej formy transportu i zminimalizować ewentualne trudności. W ZTE zorganizujemy rzeczny transport ponadgabarytowy od A do Z – oferujemy kompleksowe doradztwo oraz pomoc w organizacji przewozu ładunków wielkogabarytowych drogą morską.

Transport kolejowy

Kolejowy transport ponadgabarytowy to kolejna ekologiczna alternatywa, która zyskuje na popularności i pozwala przewozić ciężkie ładunki szybko i bezpiecznie, nie obciążając przy tym środowiska. Wagony towarowe mogą pomieścić znacznie większe ilości ładunków w porównaniu do ciężarówek czy kontenerów morskich. To sprawia, że transport kolejowy jest szczególnie efektywny w przypadku dużych ilości towarów, zwłaszcza tych ponadgabarytowych.

Korzyścią transportu kolejowego jest również mniejsze zniszczenie infrastruktury drogowej w porównaniu do transportu ciężarowego. To oznacza mniejszą potrzebę napraw i modernizacji dróg oraz mniej zanieczyszczeń emitowanych przez samochody ciężarowe. Bezpieczeństwo towarzyszące temu przewozowi również wpływa na popularność tej opcji. Stabilność torów minimalizuje ryzyko uszkodzeń ładunków w trakcie transportu. Mniejsza liczba incydentów i kontrolowany ruch kolejowy przyczyniają się do podniesienia standardów bezpieczeństwa.

Kolejnym aspektem, który przemawia na korzyść transportu kolejowego, jest jego zdolność do unikania korków drogowych oraz opóźnień związanych z ruchem ulicznym. W odróżnieniu od przewozu drogowego kolej ma mniej ograniczeń związanych z ruchem drogowym, co wpływa na przewidywalność dostaw.

Podsumowując, transport kolejowy towarów jest rozwiązaniem wykraczającym poza aspekt ekologiczny. Jego efektywność, wydajność oraz dostępność dla różnorodnych rodzajów ładunków czynią go atrakcyjnym wyborem dla firm dążących do optymalizacji łańcucha dostaw, redukcji kosztów oraz zapewnienia wysokiego standardu bezpieczeństwa.

już 34 lat

Historia

Historia 20142015 r.

Spółka ZTE w chwili obecnej posiada 62 ciągniki i 67 naczep do przewozu nietypowych ładunków.


Historia 20092009 r.

Nawiązanie bliższej współpracy z wiodącym producentem specjalistycznych naczep firmą Faymonville.


Historia 20052005 r.

Pierwszy certyfikat BVQi Systemu Zarządzania wg normy ISO 9001:2000.


Historia 20001998-2005 r.

Okres zakupów nowego sprzętu i ugruntowanie pozycji na rynku usług transportu ponadgabarytowego.


Historia 19981998 r.

Zakup nieruchomości po byłej kopalni "Michał" w Siemianowicach Śląskich i poddanie jej rewitalizacji.


Historia 19961996 r.

Zakup spółki ZTE Katowice i przyłączenie jej do spółki Gola. Od tego momentu firma zmienia nazwę z Gola na ZTE Katowice Sp. z o.o.


Historia 19901990 r.

Początek działalności na rynku przewozów ponadgabarytowych pod spółką GOLA Sp. z o.o.

Zapytaj o ofertę