Zalety morskiego transportu ponadgabarytowego
Zalety morskiego transportu ponadgabarytowego.
Ładunki wielkogabarytowe można przetransportować wieloma drogami, jednak największą dynamikę zauważamy w transporcie morskim. Co sprawia, że zainteresowanie nim wzrasta z roku na rok? Jakie są mocne i słabe strony transportu morskiego?
Charakterystyka transportu morskiego
Do transportu morskiego wykorzystywane są specjalistyczne statki, dostosowane do przewozu różnego typu ładunków. Są to przede wszystkim kontenerowce, masowce, tankowce, drobnicowce i chemikaliowce. Biorąc pod uwagę drogi wodne, jakimi transport się odbywa, żeglugę morską można podzielić na przybrzeżną, krajową oraz międzynarodową.
Zalety transportu morskiego
Droga morska doskonale się sprawdza w transporcie ponadnormatywnym. Daje możliwość transportu ładunków o bardzo dużej objętości oraz wadze. Statki są bardzo pojemne, co pozwala na równoczesny przewóz sporej ilości frachtu. Ponadto tego rodzaju przewóz jest tańszy aniżeli drogą lądową czy lotniczą, a w przypadku długich tras, jest wręcz najtańszym sposobem na transport gabarytowy.
Kolejną zaletą transportu morskiego są mniejsze restrykcyjne ograniczenia co do maksymalnej wielkości czy masy cargo. Nie ma też wielkich ograniczeń co do rodzaju przewozu ładunku, jak to jest w przypadku np. samolotów (tutaj lista wykluczeń jest najszersza).
Podsumowując mocne strony transportu ponadgabarytowego morskiego, możemy wymienić:
- najniższy koszt
- daleki zasięg
- brak restrykcji co do rodzaju transportowanego towaru
- brak ograniczeń co do wielkości oraz wagi transportowanego ładunku.
Wady transportu morskiego
Za największą i najistotniejszą wadę transportu wielkogabarytowego morskiego należy uznać czas, w jakim się odbywa. Realizacja dostawy może trwać nawet i kilkanaście tygodni i jest zależna m.in. od panujących po drodze warunków atmosferycznych.
Ponadto za wadę można uznać także ograniczenia wynikające z dostępności szlaków transportowych oraz portów. Ta forma przewozu często jest łączona z tego powodu z innymi i wiąże się to niestety z przeładunkami.
Przy transporcie morskim należy starannie zwracać uwagę na zabezpieczenie ładunku na ten czas, aby nie uległ zniszczeniu. Należy zadbać o ochronę przez wilgocią i działaniem soli, zwłaszcza powierzchni podatnych na korozję, czyli np. samochodów czy maszyn. Zazwyczaj stosowane są folie i papier korozyjny a także pochłaniacze pary.
Podsumowując najsłabsze strony transportu morskiego należy wymienić:
- długi czas dostawy
- ograniczenia w dostępności szlaków wodnych oraz portów
- zależność od warunków atmosferycznych
- możliwość uszkodzenia ładunku w sytuacji nieodpowiedniego zabezpieczenia
- konieczność przeładunku na inny środek transportu.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług obejmujących transport ponadnormatywny.