Transport ponadgabarytowy – ZTE
Twoje potrzeby, nasza pasja

Jak przetransportować silos zbożowy?

26 września 2022

Silosy zbożowe to budowle, w których magazynowane są m.in. materiały sypkie oraz produkty o niewielkiej gradacji. Przewóz tych obiektów jest prawdziwym wyzwaniem, z którym mogą poradzić sobie wyłącznie specjaliści z branży. Sprawdź, jak przetransportować silos zbożowy. Z artykułu dowiesz się, co oferuje swoim klientom profesjonalna firma zajmująca się transportem ponadnormatywnym.

Co zrobić, gdy nie możemy przetransportować go w częściach?

Transport silosów zbożowych to spore wyzwanie zarówno pod względem technicznym, jak i logistycznym. Odpowiednia organizacja transportu ponadgabarytowego (do którego zaliczają się silosy zbożowe) jest kluczem do sukcesu, w szczególności w przypadku przewozu wypełnionych zbiorników.

Co dokładnie składa się na transport ponadnormatywny? Przewóz ładunków, które wraz z pojazdem lub zespołem pojazdów przekraczają wymiarami dozwoloną w przepisach masę, wymaga wzięcia pod uwagę różnych kwestii, w tym procesu logistycznego, aspektów prawnych i sprzętu. Na proces logistyczny składa się m.in. wizja lokalna, plan trasy, czy montaż i zabezpieczenie zbiorników oraz ich załadunek.

Z kolei drogowy transport ponadgabarytowy w ujęciu prawnym wymaga m.in. dostosowania wymiarów i środka transportu pod aktualne prawo transportowe. To niezwykle istotna kwestia, jeśli masz zamiar przewieźć pełne silosy.

Warto jeszcze zastanowić się nad doborem sprzętu pomocniczego, w którego skład wchodzą urządzenia załadunkowe i rozładunkowe.

Jak nietrudno się domyślić, transport ponadgabarytowy wymaga odpowiedniego i pewnego sprzętu. Nowoczesna i zaawansowana technicznie flota samochodowa umożliwia przewóz ładunków o nienormatywnych kształtach i wymiarach, jak to ma miejsce w przypadku silosów zbożowych. Jeśli szukasz firmy, która otoczy Cię wielospecjalistyczną opieką oraz fachowym doradztwem, sprawdź naszą ofertę.

Pomoc profesjonalnej firmy

Jesteśmy firmą, która proponuje swoim klientom kompleksową obsługę i organizację transportu ponadnormatywnego. Aby zapewnić kompletną opiekę na każdym etapie przewozu silosów, ZTE działa na wielu płaszczyznach. Możemy Ci pomóc w kwestii:

  • zezwoleń,
  • pilotażu,
  • infrastruktury drogowej,
  • ubezpieczeń ładunków,
  • odpraw celnych.

Zezwolenia

Aby przewieźć silosy zbożowe do docelowego miejsca, należy w pierwszej kolejności uzyskać odpowiednie zezwolenia. Są one niezbędne w przypadku transportu wielkogabarytowego – w zależności od przebiegu trasy należy zwrócić się do różnych organów administracyjnych. Istnieje kilka podstawowych rodzajów zezwoleń, które obejmują siedem bazowych kategorii transportowych. Ich dobór zależny jest od długości, wysokości i rzeczywistej masy całkowitej wybranego pojazdu.

Uzyskanie zezwoleń jest nie tylko wyznacznikiem profesjonalnej firmy transportowej, ale również daje klientowi pewność, że przewóz jest w stu procentach legalny. Specjaliści z ZTE dokładają wszelkich starań, by drogowy transport ponadgabarytowy odbywał się zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi oraz standardami, jakie zostały przyjęte na polskim i międzynarodowym rynku.

Pilotaż

Dzięki pilotom transport silosów zbożowych przebiega komfortowo i bezpiecznie. Są oni odpowiedzialni m.in. za zabezpieczenie infrastruktury drogowej na czas przejazdu ładunków, w ten sposób ostrzegają innych uczestników ruchu o zbliżającym się nietypowym transporcie.

Infrastruktura drogowa

W niektórych sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie zmian w infrastrukturze drogowej. Nasza firma bierze na siebie między innymi kontakt z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w celu omówienia specyfiki przejazdu oraz dostosowania warunków do zlecenia.

Ubezpieczenie ładunków

Kolejnym istotnym elementem przewozu ponadgabarytowego jest zabezpieczenie silosów zbożowych. Ubezpieczenie przewożonego towaru jest przydatne w sytuacji, w której dojdzie do szkody w wyniku wypadku, czy niekorzystnych warunków pogodowych (np. towar może zostać uszkodzony, gdy nastąpią takie anomalie jak huragan, powódź etc.).

Odprawy celne

Transport silosów zbożowych może wymagać przeprowadzenia operacji celnych. Specjaliści z ZTE pomogą Ci w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z obrotem celnych towarów.

już 33 lat

Historia

Historia 20142015 r.

Spółka ZTE w chwili obecnej posiada 62 ciągniki i 67 naczep do przewozu nietypowych ładunków.


Historia 20092009 r.

Nawiązanie bliższej współpracy z wiodącym producentem specjalistycznych naczep firmą Faymonville.


Historia 20052005 r.

Pierwszy certyfikat BVQi Systemu Zarządzania wg normy ISO 9001:2000.


Historia 20001998-2005 r.

Okres zakupów nowego sprzętu i ugruntowanie pozycji na rynku usług transportu ponadgabarytowego.


Historia 19981998 r.

Zakup nieruchomości po byłej kopalni "Michał" w Siemianowicach Śląskich i poddanie jej rewitalizacji.


Historia 19961996 r.

Zakup spółki ZTE Katowice i przyłączenie jej do spółki Gola. Od tego momentu firma zmienia nazwę z Gola na ZTE Katowice Sp. z o.o.


Historia 19901990 r.

Początek działalności na rynku przewozów ponadgabarytowych pod spółką GOLA Sp. z o.o.

Zapytaj o ofertę