Transport ponadgabarytowy – ZTE
Twoje potrzeby, nasza pasja

Jakie są rodzaje kontenerów transportowych?

12 lipca 2023

Kontenery transportowe odgrywają kluczową rolę w globalnej logistyce, umożliwiając efektywny i bezpieczny przewóz towarów na dużą skalę. Istnieje wiele różnych rodzajów kontenerów, z których każdy ma swoje specyficzne cechy i zastosowanie. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rodzaje kontenerów transportowych, jak działają i w jakich branżach są najczęściej stosowane.

Standardowe kontenery

Standardowe kontenery są podstawowym narzędziem w międzynarodowym transporcie towarów. Ich standardowe wymiary, takie jak 20-stopowe kontenery o długości około 6,06 metra, szerokości 2,44 metra i wysokości 2,59 metra, umożliwiają łatwą integrację z różnymi środkami transportu, w tym statkami, pociągami i ciężarówkami.

Wewnętrzna konstrukcja kontenerów jest zaprojektowana w sposób umożliwiający wygodne i bezpieczne przechowywanie towarów. Wnętrze może być dostosowane do specyfiki ładunku, na przykład poprzez montaż dodatkowych półek, haków lub też zamontowanie siatek zabezpieczających.

Reefery — kontenery z kontrolą temperatury

Kontenery reefery są niezwykle przydatne w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, gdzie zachowanie odpowiedniej temperatury jest kluczowe dla utrzymania jakości i świeżości produktów. Wyposażone w zaawansowane systemy chłodzenia i monitorowania temperatury, kontenery reefery umożliwiają transport żywności, produktów mrożonych, świeżych owoców, warzyw czy leków w kontrolowanych warunkach.

Dzięki precyzyjnym mechanizmom regulacji temperatury, kontenery reefery zapewniają utrzymanie stałej i optymalnej temperatury przez cały okres transportu. Są wyposażone w izolowane ścianki, drzwi i podłogi, które minimalizują dodatkowo straty ciepła lub chłodzenia.

Kontenery dla niestandardowych ładunków — Open Top i Flat Rack

Kontenery Open Top i Flat Rack są przeznaczone do przewozowu niestandardowych i nietypowych ładunków, które nie mieszczą się w standardowych kontenerach. Kontenery Open Top charakteryzują się brakiem stałego dachu, co umożliwia łatwy załadunek i rozładunek ładunków o dużych rozmiarach lub tych, które wymagają załadowania od góry. Dzięki wyjmowanemu daszkowi, kontenery Open Top ułatwiają dostęp do ładunku przy załadunku za pomocą żurawia lub dźwigu.

Natomiast kontenery Flat Rack posiadają otwarte boki oraz charakteryzują się brakiem ścian, co umożliwia przewóz ładunków o wyjątkowo dużych rozmiarach. Posiadają również solidne podpory na dnie, które umożliwiają stabilne przenoszenie i mocowanie ładunków. Kontenery Flat Rack są często wykorzystywane do transportu ciężkich maszyn, elementów konstrukcyjnych, drewnianych bel czy nawet innych kontenerów.

Tank-containery do transportu substancji ciekłych i gazowych

Tank-containery są specjalnie zaprojektowane i skonstruowane do bezpiecznego transportu substancji ciekłych i gazowych. Stanowią niezastąpioną metodę przewozu różnorodnych substancji, takich jak chemikalia, paliwa, oleje czy gaz. Ich wytrzymała konstrukcja i specjalistyczne zabezpieczenia gwarantują bezpieczeństwo podczas całej trasy transportowej.

Są one wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej lub stopów aluminium, które są odporne na korozję i reakcje chemiczne. Ich wnętrze jest wyłożone materiałami obojętnymi na przewożone substancje, zapewniając tym samym ochronę przed wyciekami lub reakcjami chemicznymi. Kontenery te są również wyposażone w odpowiednie zawory i systemy zabezpieczające, które kontrolują ciśnienie i umożliwiają łatwe napełnianie i opróżnianie.

Kontenery płynne Flexitanks

Kontenery płynne, znane również jako flexitanks, to innowacyjne rozwiązanie, które odmienia sposób transportu płynnych towarów w przemyśle logistycznym. Flexitanks to elastyczne zbiorniki wykonane z wysokiej jakości materiałów, które umożliwiają bezpieczne przechowywanie i przewóz różnorodnych substancji, takich jak oleje, płyny spożywcze, chemikalia czy ciecze przemysłowe. Dzięki swojej elastyczności, lekkości i elastyczności flexitanks zapewniają wiele korzyści w porównaniu do tradycyjnych zbiorników i beczek. To ekonomiczne, ekologiczne i wygodne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność w branży logistycznej.

już 34 lat

Historia

Historia 20142015 r.

Spółka ZTE w chwili obecnej posiada 62 ciągniki i 67 naczep do przewozu nietypowych ładunków.


Historia 20092009 r.

Nawiązanie bliższej współpracy z wiodącym producentem specjalistycznych naczep firmą Faymonville.


Historia 20052005 r.

Pierwszy certyfikat BVQi Systemu Zarządzania wg normy ISO 9001:2000.


Historia 20001998-2005 r.

Okres zakupów nowego sprzętu i ugruntowanie pozycji na rynku usług transportu ponadgabarytowego.


Historia 19981998 r.

Zakup nieruchomości po byłej kopalni "Michał" w Siemianowicach Śląskich i poddanie jej rewitalizacji.


Historia 19961996 r.

Zakup spółki ZTE Katowice i przyłączenie jej do spółki Gola. Od tego momentu firma zmienia nazwę z Gola na ZTE Katowice Sp. z o.o.


Historia 19901990 r.

Początek działalności na rynku przewozów ponadgabarytowych pod spółką GOLA Sp. z o.o.

Zapytaj o ofertę